
Co to jest błonnik
Błonnik pokarmowy ma bardzo istotne znaczenie w przypadku usprawniania procesów trawiennych, Charakteryzuje się dużymi zdolnościami pęcznienia i absorpcji płynów, dlatego daje długotrwałe uczucie sytości i pomaga ograniczyć łaknienie. Produkty bogate w błonnik są podstawą zdrowej diety, ma on także duże znaczenie w przypadku stosowania diet odchudzających. Żródło błonnika
Błonnik naturalny
Czym jest błonnik?
Błonnik występuje w owocach, warzywach, nasionach, łuskach zbóż, roślinach strączkowych, a także w orzechach. Głównymi składnikami błonnika pokarmowego są: celuloza, hemiceluloza, lignina (związki nierozpuszczalne w wodzie), pektyny, gumy oraz substancje śluzowe (związki rozpuszczalne w wodzie). Błonnik nie jest trawiony i wchłaniany przez nasz układ pokarmowy, dlatego pomaga usuwać zalegające w jelitach resztki pokarmów i znacznie usprawnia perystaltykę jelit.
Właściwości błonnika
Brak możliwości strawienia błonnika powoduje, że usprawnia on procesy trawienne naszego organizmu, skraca czas zalegania pokarmu w jelitach, zapobiega zaparciom i hemoroidom, pomaga utrzymać właściwy poziom cukru we krwi, obniża poziom cholesterolu, obniża ryzyko wystąpienia nowotworów jelit i żołądka, a także zmniejsza procesy gnilne, które podrażniają delikatny nabłonek wewnątrz jelit.
Przeczytaj także Dieta wysokobłonnikowa
Błonnik działanie – odgrywa także ogromną rolę w przeciwdziałaniu otyłości i nadwadze oraz stanowi podstawę zdrowej diety. Związek ten wykazuje także właściwości oczyszczające, które pomagają wydalić z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii, toksyny i metale ciężkie.
Naturalny błonnik występuje tylko w produktach roślinnych, których często brakuje w naszym menu, dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego, bez uzupełniania jej produktami z dużą zawartością błonnika powoduje nagłe spadki poziomu cukru we krwi oraz znacznie ogranicza szybkość procesów trawiennych.
Źródła błonnika
- Kaszach
- Ryżu
- Makaronach
- Sokach – zwłaszcza przecierowych i zawierających miąższ owoców
- Świeżych warzywach
- Świeżych owocach – najwięcej błonnika zawierają m.in. brzoskwinie, ananasy, figi i daktyle,
- Porzeczki, marakuje
- Owocach suszonych np. śliwkach, jabłkach, morelach
- Nasionach i orzechach
- Pełnoziarnistym pieczywie
- Nasionach roślin strączkowych
Błonnik w roślinach
Zapotrzebowanie na błonnik – Wzbogacając codzienną dietę w błonnik należy pamiętać, że jego dzienne spożycie powinno wynosić ok. 30 – 40 g. Znaczne przekroczenie tej dawki może mieć szkodliwe działanie na nasze zdrowie i powodować różne dolegliwości. Zachowanie umiaru i odpowiednie dawkowanie błonnika jest gwarancją właściwego jego działania.
Błonnik odchudza
Stosując dietę bogatą w błonnik i jednocześnie przyjmując leki warto skonsultować się z lekarzem w celu sprawdzenia czy codzienna dawka błonnika nie będzie zaburzała procesów wchłaniania leków.
Dieta z błonnikiem
Ostrożność w przyjmowaniu np. tabletek lub koktajlów z błonnikiem powinny zachować osoby mające problemy z połykaniem lub cierpiące z powodu zwężenia przełyku – w tym przypadku nadmiar błonnika w diecie może powodować tworzenie się zatorów w przełyku, gdy kapsułka będzie zbyt wolno przechodziła przez przełyk lub utknie w zwężeniu, a błonnik zacznie absorbować wodę i pęcznieć, co jest dość niebezpieczną sytuacją.
Tagi dla artykułu: błonnik witalny skład | błonnik właściwości | co to jest błonnik witalny | warzywa zawierające błonnik | najwięcej błonnika jest w
Tags:błonnik co to jest, błonnik na odchudzanie, błonnik w diecie, co to jest błonnik pokarmowy