Jak dbać o usta zimą?
Jak dbać o usta zimą? Nieprzyjemne uczucie spierzchnięcia, skłonność do łuszczenia się warg, a także ich pękanie to nie tylko kobiece problemy. Jak dbać o usta, aby mróz, silny wiatr i zwiększona wilgotność powietrza nie pogarszały ich wyglądu?
Domowe sposoby na ładne usta
Zimą nasza skóra narażona jest na szereg czynników drażniących. W szczególności twarz oraz dłonie, o których osłonie często zapominamy, cierpią z powodu zmiennej aury i naszych zaniedbań pielęgnacyjnych. W przypadku ust, sytuację dodatkowo pogarsza ich oblizywanie i nawykowe przygryzanie. Nie bez znaczenia są także błędy pielęgnacyjne – jednym z nich jest stosowanie zimą pomadek i kremów nawilżających, zamiast tych o działaniu natłuszczającym.
Pękająca, łuszcząca się i sucha skóra ust to problem osób w każdym wieku, dlatego warto poznać szybkie, naturalne i skuteczne sposoby na ich łagodzenie. Pomocne mogą się okalać nie tylko dostępne w drogeriach i aptekach kosmetyki, ale także produkty, które bez problemu znajdziemy w kuchennych szafkach i domowej apteczce.
Może Cię zainteresować: Jak leczyć przeziębienie u dziecka?Suche usta przyczyny
Najczęstszą przyczyną problemu suchej i łuszczącej się skóry ust jest utrata nawilżenia, spowodowana częstym wahaniem temperatur. Suche powietrze w mieszkaniu, nagły szok termiczny, wywołany wyjściem na zewnątrz oraz działanie wiatru sprawiają, że usta szybko tracą swój atrakcyjny wygląd i zaczynają sprawiać kłopoty.
Aby skóra ust zachowała zdrowie i piękny wygląd, unikaj:
- Wychodzenia z domu bez nałożenia pomadki lub kremu ochronnego, przeznaczonego do stosowania zimą,
- Oblizywania ust na mrozie,
- Odrywania łuszczącej się skóry – nawet niewielkie uszkodzenia naskórka mogą zwiększać ryzyko rozwoju stanów zapalnych.
Domowy sposob na suche usta
Aby zabezpieczyć usta przed wpływem negatywnie działających na nie czynników, nie wystarczy jedynie śledzenie najnowszych trendów kosmetycznych. Ważne jest, aby zapewnić skórze dłuższą chwilę na „relaks” i regenerację, stosując maski i peelingi, które zadbają o ich dogłębne odżywienie oraz pozwolą zwiększyć elastyczność i poziom nawilżenia skóry.
Suche, pękające usta – pielęgnacja
W codziennej pielęgnacji ust doskonale sprawdzi się:
- Naturalny miód – jeżeli będzie scukrzony, możesz zastosować go także jako peeling,
- Wazelina kosmetyczna – nie tylko chroni skórę, ale także łagodzi podrażnienia,
- Olej kokosowy – odżywia i nawilża skórę, może być stosowany jako maseczka do ust,
- Oliwa z oliwek – nawilża i poprawia elastyczność skóry,
- Olej lniany – wykazuje wyjątkowo korzystny wpływ na skórę, leczy podrażnienia i przywraca właściwy poziom nawilżenia.
W sytuacjach kryzysowych, gdy na ustach zaczynają pojawiać się pęknięcia, możesz zastosować maść z witaminą A, pantenol w piance oraz krem z olejem lnianym – można zastosować preparat dla niemowląt, który od wielu lat jest polecany, jako doskonały sposób na różne problemy skórne np. odparzenia i suchą oraz łuszczącą się skórę.
Domowy peeling do ust
Gdy usta nadmiernie się łuszczą, warto przynajmniej raz w tygodniu zastosować odżywczy peeling np. z wykorzystaniem wspomnianego wcześniej, scukrzonego miodu lub peeling z oleju kokosowego i cukru; olej kokosowy można zastąpić także olejem lnianym lub oliwą z oliwek. Peeling najlepiej wykonać wieczorem, a następnie, tuż przed pójściem spać nałożyć na wargi grubą warstwę tłustego kremu, maści witaminowej lub wazeliny kosmetycznej.
Z losowo wybranej kategorii: Leczenie zaburzeń seksualnychJak dbać o usta zimą?
Chcąc uniknąć problemu suchych i pękających ust, warto czytać skład stosowanych balsamów, błyszczyków i pomadek do ust. Niektóre z nich mogą ze względu na dużą zawartość chemicznych dodatków nasilać problemy oraz powodować alergie. Długie gojenie się pęknięć, zajady w kącikach ust oraz zaczerwienienie i pieczenie konturu warg to znak, że warto wykonać badania kontrolne, gdyż takie objawy często wskazują na anemię oraz spowodowane działaniem bakterii i wirusów zapalenie czerwieni wargowej.