
Jak działają hormony
Czym są hormony? Jaki wpływ mają na nasz organizm? Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy z procesów, jakie zachodzą w naszych ciałach. Hormony należą do głównych związków chemicznych sterujących procesami zachodzącymi w komórkach i tkankach, sterują pracą narządów, jak również wykazują ogromny wpływ na procesy metaboliczne.
Męskie hormony
Praca układu dokrewnego
Układ dokrewny, inaczej nazywany hormonalnym obejmuje szereg narządów wydzielających hormony, których nadmiar lub niedobór hormonów odbija się nie tylko na naszym zdrowiu i samopoczuciu, ale także wyglądzie fizycznym. Go głównych narządów wydzielających hormony zaliczamy:
Hormony męskie i żeńskie
- Jajniki – estrogeny, progesteron
- Jądra – androgeny
- Tarczycę- tyroksyna, trójjodotyronina
- Przysadka mózgowa hormony – somatotropina, hormony tropowe
- Nadnercza – m.in. adrenalina, noradrenalina
- Trzustkę – insulina, glukagon
- Przytarczyce – parathormon, kalcytonina
- Podwzgórze – m.in. oksytocyna, wazopresyna
- Szyszynkę – melatonina
- Grasicę – tymozyna, tymopoietyna
Wszystkie wydzielają hormony kluczowe dla naszego organizmu, których poziom jest sterowany przez przysadkę mózgową oraz podwzgórze. Te dwa narządy otrzymują informację o zapotrzebowaniu na dany hormon i są odpowiedzialne za jego właściwe wydzielanie poprzez stymulowanie odpowiednich gruczołów dokrewnych.
Hormony szczescia
Układ hormonalny i toczące się w nim procesy to dość skomplikowany i pełen różnorodnych reakcji ludzki „komputer pokładowy”. Poszczególne hormony działają na zasadzie przekaźników umożliwiających właściwe funkcjonowanie narządów oraz nasze dobre samopoczucie.
Hormony zenskie
Nienaganna praca układu hormonalnego powoduje idealną wręcz komunikacje pomiędzy narządami, tkankami oraz komórkami, przez co cieszymy się dobrym zdrowiem i możemy właściwie funkcjonować. W przypadku problemów z wydzielaniem hormonów nasze samopoczucie, nastrój oraz ogólna sprawność spadają, co znacząco wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie.
Leczenie hormonami
Każdy hormon ma swoje funkcje, które wpływają na stan naszego zdrowia oraz właściwe funkcjonowanie narządów i układów. Przykładowo tarczyca często sprawiająca problemy zarówno u kobiet, ja i u mężczyzn wydziela hormony tyroksynę i trójjodotyroninę odpowiedzialne za właściwe tempo przemian metabolicznych. Nadmiar produkowanych przez tarczyce hormonów powoduje m.in. nadmierną chudość, nadpobudliwość czy wytrzeszcz oczu, niedobór hormonów tarczycy staje się przyczyną m.in. otyłości spowodowanej spowolnieniem przemiany materii oraz ospałością.
Hormony dla mężczyzn
Każdy hormon ma swoje zadanie i jest wydzielany w określonym celu – dostarczenia do poszczególnych narządów i układów komórkowych oraz tkankowych informacji kluczowych do ich prawidłowego funkcjonowania. W całym tym procesie przysadka mózgowa spełnia rolę dyspozytora wydającego polecenia poszczególnym gruczołom dokrewnym, które zaczynają wówczas produkować określony hormon.
Męskie hormony płciowe
Zła komunikacja skutkująca zaburzeniami hormonalnymi może doprowadzić do powstania różnych chorób przewlekłych oraz powodować szereg nieprzyjemnych objawów, dlatego tak ważne jest, aby kontrolować stan swojego układu dokrewnego i wszelkie dolegliwości konsultować z endokrynologiem.
Tags:hormony męskie