
Jak przyśpieszyć metabolizm
Szybkie tępo życia, stres oraz nieregularne i niezbyt zdrowe posiłki mogą znacznie spowolnić naszą pracę jelit, a co za tym idzie wpłynąć na tępo przemiany materii. Co przyspiesza metabolizm?
Podstawa to aktywny tryb życia, zmiana diety oraz korzystanie z produktów i suplementów, które posiadają właściwości przyśpieszające metabolizm oraz są sprzymierzeńcami w naszej walce z nadmiarem kilogramów.
Metabolizm tłuszczów
Jeżeli mało się ruszamy i prowadzimy np. siedzący tryb życia nasz organizm zaczyna wolniej funkcjonować, a co za tym idzie nasz metabolizm także zwalnia, co doskonale odzwierciedla nasza waga.
Jak poprawic metabolizm
Spowolniony metabolizm to pierwszy krok do nadwagi i otyłości, dlatego warto codziennie ćwiczyć i zażywać ruchu na świeżym powietrzu. Nawet krótki spacer pomoże naszemu organizmowi pracować szybciej i przyczyni się do lepszego spalania tkanki tłuszczowej. Ruch to zdrowie i bez niego walka z nadmiarem kilogramów jest mało skuteczna, a nasza przemiana materii nie poradzi sobie z rozkładem spożywanych, na co dzień kalorii.
Jak przyspieszyć metabolizm organizmu
Codzienna dieta także znacznie przyspieszy nasz metabolizm. Powinniśmy spożywać pięć małych posiłków, które będą obfitowały w owoce np. jabłka i grejpfruty, świeże warzywa, chude mięso, pełnoziarniste pieczywo oraz dodatkowe źródła błonnika np. siemię lniane, otręby, płatki owsiane.
Każdy dzień powinniśmy rozpocząć od wartościowego śniadania, które będzie zawierało węglowodany złożone, przez co energia z posiłku będzie stopniowo uwalniana i zapewni nam uczucie sytości przez długi czas. Naturalny błonnik to także sprzymierzeniec dłuższego trawienia oraz braku podjadania pomiędzy posiłkami. Ważne, aby posiłki były spożywane w miarę regularnie, co pozwoli utrzymać stały poziom cukru we krwi.
Jeżeli chcemy przyśpieszyć metabolizm warto sięgać po zieloną herbatę, która nie tylko pomaga szybciej zrzucić zbędne kilogramy, ale także zawiera szereg dobroczynnych substancji poprawiających nasz stan zdrowia np. antyutleniacze neutralizujące wolne rodniki. Zielonej herbaty nie wolno parzyć w tradycyjny sposób – zalewając wrzącą wodą, gdyż traci wówczas swoje zdrowotne właściwości. Temperatura parzenia zielonej herbaty powinna wynosić ok. 75-80 stopni Celsjusza, a czas parzenia to 3 minuty (dłuższe parzenie nadaje jej gorzki posmak).
Zobacz również: Szkodliwe substancje w żywności
Kolejny składnik codziennej diety, której zadaniem jest przyśpieszenie naszego metabolizmu to woda mineralna. Powinniśmy pić ok. 2 litry niegazowanej wody mineralnej (o niskiej zawartości sodu), do której można dodawać świeżo wyciśnięty sok z cytryny. Woda nie tylko przyspieszy metabolizm, ale także pomoże pozbyć się z organizmu nagromadzonych toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii.
Metabolizm kwasów tłuszczowych
Warto także sięgać po ostre i naturalne przyprawy np. pieprz lub papryczkę chili oraz zioła, które usprawniają procesy trawienne – majeranek, koper, bazylia, kminek.
Tabletki na metabolizm
Doskonałym sposobem na przyśpieszenie przemiany materii i usprawnienie procesów trawiennych jest także korzystanie z herbatek oraz mieszanek ziołowych, suplementów, które posiadają właściwości regulujące procesy trawienne. Znajdziemy je na półce z preparatami na odchudzanie. Podobne działanie posiadają niektóre, naturalne suplementy diety – pomagają przyśpieszyć przemianę materii, usprawniają perystaltykę jelit, a także skutecznie spalają nadmiar tkanki tłuszczowej. Jeżeli decydujemy się na jakąkolwiek suplementację koniecznie musimy korzystać ze sprawdzonych i pewnych preparatów, które kupimy w sklepach, a nie na aukcjach internetowych oferujących zabójcze suplementy chińskiego pochodzenia.