
Magnez i potas
Magnez i potas to podstawowe pierwiastki, które biorą udział w szeregu procesów w naszym ciele. Ich brak powoduje różnorodne dolegliwości i znacznie wpływa na nasze samopoczucie oraz normalne funkcjonowanie.
Magnez z potasem
Magnez odpowiada przede wszystkim za naszą równowagę psychiczną, jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania komórek, bierze czynny udział w tworzeniu mięśni oraz wpływa na stan serca. Bez magnezu nie mogą zachodzić procesy tworzenia i stabilizacji łańcuchów kwasów DNA i RNA, jego brak wpływa również na złe funkcjonowanie dróg żółciowych i zaburza transport tlenu wewnątrz organizmu. Asparaginian magnezu
Magnez niedobór
Produkty bogate w magnez i potas – Aby dostarczyć magnez do organizmu warto spożywać:
- Naturalne ciemne kakao i gorzką czekoladę
- Kaszę gryczaną
- Produkty z pełnoziarnistej mąki
- Ciemne pieczywo
- Orzechy
- Groch, fasolę, soję
- Banany
Magnez najlepiej przyswajamy wieczorem, dlatego jest to doskonała pora na przyjmowanie bogatych w ten pierwiastek pokarmów oraz suplementów. Decydując się na suplementację magnezu warto wybierać preparaty zapewniające dużą wchłanialność tego pierwiastka i pozwalające szybko uzupełnić jego braki, gdyż dłuższy niedobór magnezu ma znaczny wpływ na nasze zdrowie i normalne funkcjonowanie. Kawa, alkohol oraz stres wpływają na obniżenie poziomu magnezu w organizmie, więc na czas terapii koniecznie musimy zrezygnować z używek oraz zadbać o nasze zdrowie psychiczne. Warto wiedzieć, że przyswajaniu magnezu sprzyja spożywanie kwaśnych napojów i pokarmów np. kiszonej kapusty, a cały proces utrudniają pokarmy o odczynie zasadowym np. mleko.
Potas w organiźmie
Nieodzowny towarzysz magnezu. Pierwiastek ten odgrywa szczególną rolę w utrzymaniu prawidłowego nawodnienia naszych komórek. Jest niezbędny do funkcjonowania układu nerwowego, krwionośnego i mięśniowego, wpływa na prawidłowe funkcjonowanie nerek oraz dotlenienie organizmu.
Objawy niedoboru potasu
- Zdenerwowanie
- Zmęczenie
- Opuchnięte dłonie i nogi
- Nieregularna praca serca
- Powysiłkowe drżenie mięśni
- Nadciśnienie tętnicze
Brak potasu objawy
Brak potasu w naszym organizmie często spowodowany jest niewłaściwą dietą, ale może być także wynikiem przyjmowania leków o działaniu moczopędnym, częstymi biegunkami oraz wymiotami. Niedobory potasu występują także podczas odwodnienia organizmu np. w wyniku dużych upałów.
Potas dzienne zapotrzebowanie
W przypadku potasu bardzo szkodliwe jest jego przedawkowanie, dlatego powinniśmy zawsze skonsultować się z lekarzem zanim zaczniemy przyjmować potas w postaci suplementów. Jego nadmiar w organizmie może prowadzić nawet do śmierci, a pierwsze symptomy, które powinny nas zaniepokoić to mrowienie języka i warg, osłabienie siły mięśniowej i spowolniona akcja serca.
Wysoki potas
Przedawkowanie potasu z pożywienia raczej nam nie grozi, gdyż ten pierwiastek jest stosunkowo trudno przyswajalny, ostrożność musimy zachować tylko w przypadku przyjmowania minerałów w postaci suplementów diety. Łykając kilka różnych specyfików zawsze musimy sprawdzać dawkę potasu w każdym z osobna, aby być pewnym, że nie przesadzimy z jego ilością. Dzienna dawka potasu to ok. 2000 – 3000 mg, jest to norma dla osoby dorosłej i nigdy nie powinniśmy jej przekraczać.
Potas w jedzeniu – Duże ilości naturalnego potasu znajdziemy w:
- Suszonych morelach
- Pomidorach
- Suszonych figach
- Ziemniakach
- Selerze
- Grejpfrutach
- Bananach
Brak potasu w organizmie
Tagi dla artykułu: niedobór magnezu i potasu | magnez plus potas | brak potasu w organizmie | potas we krwi | produkty zawierające potas | niski potas objawy | k potas | potas w zywnosci
Tags:co zawiera magnez, objawy niedoboru potasu, potas suplement diety, potas właściwości