
Produkty light
Sklepowe półki uginają się pod produktami typu „light”, które jak sama nazwa wskazuje mają dostarczyć znacznie mniej kalorii i tłuszczu, niż ich normalne odpowiedniki. Czy warto sięgać po dietetyczne substytuty chleba, sera, wędlin lub słodyczy? Zdrowy rozsadek podpowiada, że tak, jednak sprawa jest dość skomplikowana i powinniśmy dokładnie zapoznać się ze składem danego produktu, aby stwierdzić czy naprawdę jest taki zdrowy i nietuczący.
Produkty light – prawdy i mity Produkty typu light nie tuczą, to najczęściej sugerują nam kolorowe etykiety i reklamy. Prawda jest niestety inna, gdyż zwykle cukier zastępują w nich sztuczne słodziki, a tłuszcz, którego rzekomo ma nie być i tak jest, i to często w bardzo dużej ilości.
W lekkich z nazwy produktach nie brakuje także konserwantów, sztucznych barwników i innych substancji chemicznych, które zatruwają nasz organizm, przyczyniają się do złego samopoczucia oraz utrudniają odchudzanie. Produkty oznaczone, jako 0% cukru i tłuszczu często nie dostarczają nam żadnych wartościowych substancji odżywczych. Przykładowo spożywając sam dietetyczny nabiał pozbawiamy się cennych witamin i odpowiedniej ilości białka oraz tłuszczu, które są odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu.
Jedzenie light
Spożywając często pieczywo chrupkie, płatki śniadaniowe lub musli oraz batoniki i ciastka w wersji light myślimy, że nasz organizm będzie zadowolony z dostarczenia mu błonnika i innych wartościowych substancji, jednak wysoki stopień przetworzenia oraz sztuczne dodatki powodują, że pokarm przechodzi przez układ pokarmowy i nie oddaje nam żadnych wartościowych składników odżywczych, a jedynie powoduje chwilowe uczucie sytości.
Jeżeli opieramy naszą dietę na produktach dietetycznych tylko z nazwy musimy liczyć się z dużymi niedoborami składników odżywczych oraz brakiem jakichkolwiek efektów zdrowej i lekkiej z pozoru diety, gdyż większość witamin do prawidłowego wchłaniania potrzebuje obecności tłuszczu np. wit. A, D, C lub E.
Produkty do odchudzania
Oczywiście na rynku znajdziemy również wartościowe produkty dietetyczne, ale generują one znacznie większe wydatki. Podobnie, jak żywność ekologiczną cechują je wysokie ceny i najczęściej nie znajdziemy ich w osiedlowym sklepie czy supermarkecie, a w specjalnych sklepach oferujących zdrową i dietetyczną żywność.
Napoje light
Badania udowodniły, że większość popularnych produktów oznaczonych, jako light np. napojów, soków czy batoników jest w rzeczywistości znacznie bardziej kalorycznych niż ich normalna wersja. Prawdziwą bomba kaloryczną są np. żółte sery w wersji light, a na dodatek nie mają one nic wspólnego z serem, a są sztucznie utwardzanym wyrobem seropodobnym.
Żywność light – jeść czy nie? Jeżeli decydujemy się na wprowadzenie do diety produktów light musimy dokładnie zapoznać się z ich składem i eliminować wszystko, co zawiera spory dodatek słodzików, konserwantów czy tłuszczów trans. Wszelkie dietetyczne „cuda” powinny być łączone ze zdrową i zbilansowaną dietą, która obfituje w świeże owoce, warzywa, zboża z pełnego przemiału, ciemne pieczywo, kasze, nabiał, wartościowe oliwy i oleje roślinne oraz mięso i ryby. Tylko wówczas dostarczymy naszemu organizmowi właściwych ilości białka, tłuszczów i węglowodanów, które gwarantują prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu.
Tagi dla artykułu: dania light przepisy ; produkty przy odchudzaniu ; produkty 0 kalorii ; jogurt light ; przepisy na lekkie dania ; przepis na jedzenie