
Słodzik czy cukier
Chcąc ograniczyć spożycie białego cukru coraz chętniej sięgamy po różne słodziki. Są to zwykle syntetyczne związki, które pozwalają cieszyć się słodkim smakiem napojów i potraw np. diabetykom. Czy słodziki są zdrowe, słodzik naturalny?
Słodzik zamiast cukru
Słodziki zastępują nam cukier, zwykle znajdziemy je w szeregu produktów spożywczych i napojów, jednak nie są wcale tak zdrowe jak mogłoby się wydawać. Częste spożywanie sztucznych substancji słodzących może skutkować szeregiem konsekwencji zdrowotnych oraz stać się przyczyną wystąpienia różnorodnych chorób. Jeszcze kilkanaście lat temu uważano, że słodziki całkowicie zastąpią biały cukier i będą jego zdrowym substytutem. W toku kolejnych badań udowodniono jednak, że używanie słodzików może powodować przybieranie na wadze oraz posiadać inne skutki uboczne.
Słodzik Aspartam – Słodziki możemy podzielić na dwie grupy:
Słodziki półsyntetyczne – związki pochodzenia roślinnego np. mannitol, sorbitol i ksylitom, które otrzymywane są m.in. brzozy. Ich słodycz jest mniej intensywna, jednak nadal posiadają znacznie mniejszą kaloryczność niż biały cukier rafinowany (słodzik bez aspartamu)
Czy słodziki są zdrowe
Zarówno słodziki syntetyczne, jak i ich naturalne odpowiedniki znajdziemy w wielu spożywanych, na co dzień produktach np. napojach, gumach do żucia, słodyczach, wyrobach cukierniczych, karmelkach i cukierkach oraz innych słodkich przekąskach. Warto wspomnieć, że nie powinno podawać się słodzików dzieciom, gdyż mogą powodować objawy nadpobudliwości psychoruchowej i stwarzają ryzyko wystąpienia alergii.
Słodziki a zdrowie
Uwaga!!! Produkty zawierające aspartam nie mogą być podgrzewane do temp. powyżej 100 stopni Celsjusza, gdyż w wysokiej temperaturze wydzielają szkodliwe dla zdrowia związki.
Zalety słodzików
Największą zaletą słodzików jest możliwość spożywania ich przez cukrzyków, przez co osoby chore nie muszą rezygnować całkowicie ze słodkiego smaku. Do kolejnych zalet sztucznych związków słodzących zaliczyć możemy:
- Znacznie mniejszą kaloryczność słodzików
- Brak ich wpływu na rozwój próchnicy zębów
- Znacznie bardziej skondensowaną słodycz
- Wpływ na finalny smak produktu
Wady słodzików
Wady słodzików to przede wszystkim wpływ tych substancji na nasze zdrowie. Badania udowodniły, że spożywane w dużych ilościach mogą posiadać działanie rakotwórcze oraz działać uzależniająco. Słodzików, zwłaszcza aspartamu nie poleca się kobietom w ciąży oraz dzieciom, powinno się również w tym przypadku eliminować z diety wszystkie produkty je zawierające.
Przeczytaj także: Co zrobić żeby mieć bielsze zęby
Słodzik a cukier – Kolejną wadą słodzików jest fakt, iż paradoksalnie wcale nie wpływają one tak dobroczynnie na naszą sylwetkę oraz nie tłumią ochoty na słodkie potrawy. Słodziki często dodawane są do produktów z nazwy dietetycznych, jednak wybierając tego typu składniki jadłospisu musimy dobrze czytać etykiety i sprawdzać zawartość nie tylko cukru, ale także tłuszczu oraz finalną dawkę kcal w 100 g produktu.
Słodziki (substancje slodzace) często stanowią dla nas dobrą wymówkę, kiedy mamy ochotę na coś słodkiego, jednak zwykle nie chronią przed przybieraniem na wadze, a mogą wręcz potęgować ochotę na cukier, który i tak dostarczymy do organizmu w innej postaci.
Tagi dla artykułu: słodzik ze stewii | słodzik ksylitol | słodzik do pieczenia | słodzik dla cukrzyków | słodzik zamiast cukru | słodziki rodzaje