
Węglowodany proste
Węglowodany stanowią jeden z najważniejszych składników odżywczych i są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Aż 60 % dobowej dawki energii powinny stanowić węglowodany, dlatego należy zadbać o ich dostarczanie, jednak w postaci jak najmniej przetworzonej. Produkty węglowodany
Rola węglowodanów
Nasz organizm nie wytwarza węglowodanów, związki te stanowią tylko 1 % masy naszego ciała i musimy stale je uzupełniać. Warto pamiętać, że węglowodany spożywane w nadmiarze i pochodzące z niewłaściwych źródeł np. słodyczy zostają zmagazynowane w postaci tkanki tłuszczowej. Jakie węglowodany nam szkodzą –złe węglowodany? Czego nie powinniśmy jeść?
Dobre i złe węglowodany
Węglowodany to związki, które możemy podzielić na dwie grupy – przyswajalne i nieprzyswajalne. Węglowodany przyswajalne ulegają trawieniu i przekształcane są w energię, natomiast węglowodany nieprzyswajalne np. celuloza oczyszczają organizm i wspomagają procesy trawienne oraz przywracają właściwą perystaltykę jelit.
Zdrowe węglowodany produkty
Chemiczna budowa węglowodanów opiera się na połączeniu tlenu, wodoru i węgla. Węglowodany proste, inaczej monosacharydy lub jednocukry zbudowane są z jednej cząsteczki cukru i zaliczamy do nich m.in.: sacharozę, laktozę i maltozę, które są następnie przekształcane w niezbędną do życia glukozę. Głównym źródłem tych cukrów są: buraki cukrowe i trzcina cukrowa, miód, mleko, warzywa, owoce i przetwory owocowe, soki, a także słodycze.
Wszystkie te cukry biorą udział w rozmaitych i znaczących procesach organizmu. Najważniejsza jest glukoza, której poziom we krwi powinien być utrzymywany na stałym poziomie, aby nie groziły nam nagłe napady wilczego głodu. W glukozę przekształcanych jest większość przyswajanych przez nas węglowodanów, proces ten następuje w wątrobie.
Rola węglowodanów w organizmie
Węglowodany stanowią jeden z najpotrzebniejszych związków, które dostarczają energii do prawidłowego funkcjonowania m.in. mózgu i naszych mięśni. Szybkość ich wchłaniania oraz trawienia jest uzależniona od budowy cząsteczki. Węglowodany proste są szybko trawione i przekształcane w glukozę, dlatego po ich spożyciu odczuwamy chwilowy przypływ energii. Niestety to uczucie jest bardzo krótkotrwałe i już po chwili czujemy ochotę na kolejny posiłek. Węglowodany proste w większości uważane są za szkodliwe dla naszego organizmu.
Chodzi tutaj o produkty wysoko przetworzone jak np. białe pszenne pieczywo, słodycze, wyroby cukiernicze czy biały cukier rafinowany. Nadmiar węglowodanów prostych w diecie powoduje znaczny przyrost naszej wagi oraz skutkuje szeregiem chorób – przyczynia się m.in. do rozwoju cukrzycy oraz znacznie niszczy stan naszego uzębienia.
Przeczytaj także: Najmocniejsze odżywki na mase
Wartościowe źródła węglowodanów prostych
Istnieje szereg pokarmów, w których występują węglowodany proste w „dobrej” wersji. Spożywane z umiarem nie tylko dostarczają nam niezbędnej dawki monosacharydów, ale także innych składników odżywczych jak np. błonnika, witamin oraz minerałów.
Weglowodany w jedzeniu
Wartościowe węglowodany proste znajdziemy przede wszystkim w owocach np. jabłkach, kiwi, truskawkach, owocach cytrusowych, bananach, porzeczkach, jeżynach, morelach, śliwkach, a także domowych przetworach owocowych i naturalnym miodzie.
Tagi dla artykułu: węglowodanów prostych | cukry węglowodany | węglowodany dobre i złe | produkty o dużej zawartości węglowodanów | co zawiera weglowodany | niskie węglowodany | węglowodany podział
Tags:węglowodany podział, weglowodany proste i zlozone, węglowodany w jedzeniu