
Zapalenie Łojotokowe Skóry
Łojotokowe zapalenie skóry często bywa mylone z łupieżem lub łuszczycą. Do prawidłowej diagnozy konieczna jest wizyta u dermatologa oraz wykonanie szeregu badań diagnostycznych w celu dobrania właściwego leczenia.
Łojotokowe Zapalenie Skóry Objawy
Łojotokowe zapalenie skóry nazywane często jako zapalenie skóry głowy występuje najczęściej na owłosionej skórze głowy, na szyi, w okolicach brwi lub pod pachami. Choroba dotyka niewielką część populacji i atakuje głównie mężczyzn. Zmiany chorobowe zlokalizowane są na obszarach ciała, gdzie występuje duża ilość gruczołów łojowych, początkowo objawiają się występowaniem czerwonych lub różowych plam pokrytych zrogowaciałym naskórkiem.
Zapalenie skóry głowy
Łojotokowe zapalenie skóry dotyka również niemowlęta- najczęściej rozpoczyna się wystąpieniem tzw. ciemieniuchy, czyli żółtawych tłustych łusek na główce noworodka, zmiany mogą w późniejszym czasie objąć także szyję, policzki oraz okolice pod pieluszką. Nie zawsze wystąpienie ciemieniuchy jest jednoznaczne z pojawieniem się choroby, jednak zawsze zmiany należy skonsultować z lekarzem.
Zioła na łojotok
Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS) jest chorobą zapalną skóry. Przebiega z wieloma nawrotami i charakteryzuje się przewlekłością swojego trwania. Często choroba rozpoczyna się od wystąpienia trudnego do wyleczenia łupieżu, oraz łojotoku skóry głowy. W późniejszym etapie postępowania ŁZS możemy obserwować nawarstwienie się zrogowaciałych łusek, przerzedzenie owłosienia oraz pieczenie, ból i swędzenie objętej procesem zapalnym skóry. Zmiany ze skóry głowy mogą rozlać się na inne partie ciała np. twarz, tors oraz okolice pachwin.
Sposób na łojotok
Charakterystyczną cechą ŁZS jest sezonowość występowania objawów, które nasilają się najczęściej jesienią i zimą. W okresach letnich wielu pacjentów obserwuje zahamowanie procesu chorobowego oraz jego stopniowe zanikanie. ŁZS atakuje często pacjentów ze skłonnościami do alergii skórnych, atopii, osoby z chorobami przewlekłymi, a także chorych na depresję i inne choroby o podłożu psychicznym. Wystąpienie ŁZS łączone jest również z małą odpornością na działanie drożdżaków obecnych na powierzchni naszej skóry, które powodują większość przypadków tego schorzenia.
Jak leczyć łojotokowe zapalenie skóry
Właściwe leczenie łojotokowego zapalenia skóry opiera się na wielopłaszczyznowym działaniu i musi być dobrane do konkretnego pacjenta. Podstawą leczenia zmian skórnych ( łojotok skóry ) jest stosowanie leczniczych szamponów, kortykosteroidów, antybiotyków oraz innych środków zmniejszających wydzielanie łoju i wykazujących działanie przeciwgrzybiczne oraz przeciwzapalne.
Łojotokowe zapalenie skóry twarzy zdjęcia
W procesie leczenia ŁZS stosuje się także różnego rodzaju maści, kremy, terapię ziołami oraz naświetlania lampami emitującymi promieniowanie UVB cechujące się działaniem bakteriobójczym. Sposób leczenia dobiera się na podstawie lokalizacji zmian, ich nasilenia oraz innych czynników dostosowanych do określonego pacjenta. Czasami konieczne jest zastosowanie odpowiedniej diety np. u osób z alergią generującą wystąpienie objawów.
Najczęściej polecane przez dermatologów leczenie łojotoku
Najskuteczniejsze tabletki na łojotok Derminax
Tags:atopowe zapalenie skory zdjecia, stan zapalny skóry twarzy, łuszczyca leczenie naturalne